|
więcej w dziale: PORADY JAK OSZCZĘDZAĆ
Tych zasad oszczędnej jazdy samochodem nie znałeś
Jak zmniejszyć zużycie paliwa
Zasady oszczędnej jazdy samochodem wydają się oczywiste. Ale czy znasz wszystkie zaprezentowane poniżej porady? Czasami pozory mogą mylić.
Pytanie: Jaka jest najbardziej oszczędna trasa ze Szczecina do Zakopanego?
Odpowiedź: przez Niemcy... choć dłuższa o 100 km pozwala zaoszczędzić sporo paliwa i niemało czasu.
Oszczędna jazda - nieznane porady:
- Zaplanuj trasę z wyprzedzeniem - czasami dłuższa trasa autostradom, czy drogą szybkiego ruchu pozwala na oszczędność paliwa. Jadąc zwykłą, krótszą drogą często musimy zwalniać jadąc przez liczne miejscowości. Nadkładasz drogi lecz zyskujesz płynność jazdy.
- Parkuj tyłem. Zimny silnik zużywa o wiele więcej paliwa. Lepiej więc by auto ustawione było przodem do jazdy
- Jak najmniej hamuj. Nasze auta, to nie bolidy F1 z systemem KERS. staraj się jak najrzadziej naciskać pedał hamulca, skorzystaj z zasady hamowania silnikiem. Hamulec, to zawsze bezpowrotnie stracona energia kinetyczna. KERS: system odzyskiwania energii z hamowania używany przez bolidy Formuły 1.
- Bez potrzeby nie korzystaj z klimatyzacji / ogrzewania. Klimatyzacja to bodaj największy pożeracz energii, a przez to podnoszący zużycie paliwa. Ile razy zdarzyło Ci się nie wyłączyć klimatyzacji, choć nie była ona potrzebna?
- Nie używaj biegu jałowego - luzu. Mylne jest twierdzenie, że na jałowym biegu pojazd nie zużywa paliwa. Jedynie jazda na odpowiednim biegu przy jedooczesnym zdjęciu nogi z gazu daje wynik 0l / 100km
- Jeśli widzisz przed sobą auta których nie możesz wyprzedzić nie przyspieszaj! Dojeżdżając do nich będziesz musiał hamować - niepotrzebnie zmarnowana energia.
- Ciśnienie w kołach. To niby oczywista i znana zasada, ale mało kto o niej pamięta. źle dobrane ciśnienie nie dość, że powoduje szybsze zużywanie się opon, to podnosi zużycie paliwa
- Zajrzyj do bagażnika. Zastanów się czy wszystko co w nim leży jest Ci niezbędne. Wyjmij niepotrzebne rzeczy z bagażnika, każdy kilogram, to dodatkowy wysiłek dla silnika.
Znałeś wszystkie te zasady?
|
|